Jaký typ půdy je nejlepší pro samonakvétací konopí?
Semena samonakvétacích odrůd jsou opěvována jako nejjednodušší a nejrychlejší způsob pěstování konopí. Dokonce i úplní začátečníci ve světě konopí mohou díky automatickým genetikám sklízet za pouhých 10 až 11 týdnů velké objemy extrémně potentních palic. Pokud máte v plánu vyzkoušet pěstování samonakvétacích variet, budete rozhodně potřebovat optimalizovat pokud možno celé pěstební prostory. Mezi základní faktory patří kvalita půdy, bez které není možné dosahovat nadprůměrných výsledků. Bezpochyby se vám vyplatí používat kvalitní a moderní LED osvětlení spolu s nejkvalitnějšími semeny autofloweringových odrůd. V čem tedy pěstovat? Na následujících řádcích se dočtete vše, co potřebujete vědět o vytvoření té nejlepší půdy pro vaše samonakvétací rostliny. Poradíme vám také, jaké jsou nejlepší a nejvhodnější živiny pro automaty pěstované v půdě a jaká jsou nejvhodnější substráty prodávané v growshopech a zahradnictvích.
Výhody organické půdy pro konopí
Pro spoustu pěstitelů samonakvétacího konopí je volbou číslo jedna půdní směs na organickém základě. Minerální živiny (často čiré, vodní roztoky v lahvích) poskytují vynikající výsledky a jsou volbou velkého počtu growerů. Na druhou stranu pomalu se uvolňující organické živiny a velká provzdušněná pěstební nádoba / kořenová zóna mohou pěstování výrazně zjednodušit. To bývá velkou výhodou zejména v případě, kdy jste dříve měli špatné zkušenosti se „spálenými“ rostlinami v důsledku aplikace neúměrně vysokého množství minerálních živin. Kvůli tomu máte teď těchto hnojiv plné zuby a chcete si navíc celé pěstování usnadnit.
Základní půdní směsi, které se hodí pro automaty
Odrůdy ze samonakvétacích semen by měla být natolik odolné, aby v pohodě zvládaly růst v různých typech půdy, stejně jako v zemině nacházející se ve volné přírodě. Neexistuje jediný dokonalý půdní mix, který by byl lepší než všechny ostatní. Spíše záleží, jaké jsou vaše klíčové požadavky na vlastnosti vašeho substrátu.
Dobrá půda pro samonakvétací variety musí být dostatečně provzdušněná – kořeny nejen konopí prospívají v dobře okysličeném prostředí. Musí také umět zadržovat vlhkost bez toho, aby v ní zároveň vznikaly příliš vlhké podmínky, zejména v oblasti kořenového balu.
Kvalitní půdní směs pro samonakvétací odrůdy konopí musí také optimálně prosychat a umožňovat dostatečné provzdušňování a okysličování kořenů. Nejlepší substráty pro samonakvétací rostliny jsou samozřejmě také dostatečně vybavená živinami na podporu robustního růstu vašich rostlinek. Optimální půdní směs pro samonakvétačky může obsahovat celou řadu odlišných složek v různém poměru:
Kokos
Kokosové vlákno je přírodní vláknitý materiál získávaný ze slupek kokosových ořechů. V konopném průmyslu se hojně používá jak u domácích pěstitelů, tak u legálních profesionálních pěstitelů s licencí.
Klady | Zápory |
---|---|
Kokosové vlákno je díky své vodopropustné povaze a přirozenému provzdušňování skvělou volbou pro pěstování. Můžete jej přidat do zeminy, aby byla lehčí a provzdušněná, s lepší propustností a rychlým růstem rostlin. Někteří pěstitelé používají 10 až 20 % kokosového vlákna. Jiní ho mají rádi ještě víc a pracují s poměrem půdy a kokosového vlákna 1:1. | Kokosové vlákno poskytuje rostlinám jen velmi málo živin, což znamená, že pokud pěstujete čistě jen v kokosu, musíte průběžně dodávat všechny potřebné živiny. Nejčastěji to bývá ve formě tekutého dvousložkového hnojiva, které zředíte vodou. |
Biouhel
Biouhel je obecný termín, který se používá pro označení jakéhokoli organického materiálu, který byl přeměněn na uhlík (tj. „karbonizován“) při vysokých teplotách mezi 300 až 1 000 °C. Tento proces probíhá za přítomnosti malého množství kyslíku nebo bez něj a nazývá se pyrolýza. Tím se odstraní všechny přirozené bio oleje, plyny atd. a zůstane pevný zbytek nazývaný biouhel. Ten se skládá nejméně z 80 % z elementárního uhlíku.
Klady | Zápory |
---|---|
Biouhel se často přidává do půdních směsí, aby zlepšil zdraví rostlin tím, že pomáhá neutralizovat nadměrnou kyselost půdy. Uvádí se také, že biouhel zlepšuje zadržování vody a živin, zejména v písčitých půdách. Další výhodou je zlepšení odvodnění a provzdušnění. Každý kousek může také poskytovat prostředí pro užitečné půdní mikroby. | Některé biouhly (i když ne všechny) mohou mít na půdu silně zásaditý vliv. Ačkoli je půda do jisté míry schopna sama vyrovnávat pH, pokud je až moc zásaditá, může to konopí brzdit v růstu. Někomu může vadit i to, že biouhel se stále častěji vyrábí z neobnovitelných zdrojů. |
Perlit
Perlit se vyrábí z expandovaného vulkanického skla, je bílý a má tvar granulek. U growerů je to oblíbená příměs do půdy, kterou používají skoro všichni.
Klady | Zápory |
---|---|
Perlit zlepšuje prosychání a zároveň zadržuje určité množství vody. Většina pěstitelů přidává do půdní směsi 10–20 % perlitu. Pokud je vaše půda příliš těžká, přidání perlitu je skvělým způsobem, jak zlepšit provzdušnění a odvodnění. Zkušení groweři dosvědčí, že média bohatá na perlit jsou ideální pro řízky nebo na klíčení semínek. | Perlit a perlitový prach mohou způsobit podráždění plic a očí, proto je třeba s ním zacházet opatrně. Pokud ho použijete příliš velké množství, může se stát, že vaše pěstební směs bude příliš rychle odvádět vlhkost. Perlit vám také může odfouknout silný vítr z květináče. Někteří indooroví pěstitelé tvrdí, že neradi vyhazují perlit do společného odpadu, protože okolí to podle nich považuje za známku pěstování marihuany. |
Vermikulit
Vermikulit je přírodní minerál vyrobený ze směsi křemičitanů železa, hliníku a hořčíku. Při zahřívání v horkých pecích se rozpíná. V této expandované formě dobře zadržuje vodu a nachází četné využití u zahrádkářů všech typů, protože pomáhá půdě udržet vlhkost a zároveň zlepšuje její provzdušnění.
Klady | Zápory |
---|---|
Hladina pH vermikultu se blíží neutrální hodnotě. Zadržuje velké množství vody a dlouho vysychá, díky čemuž zůstávají kořeny déle vlhké. Vermikulit lze snadno smíchat se zeminou, substrátem a dalšími přísadami, pokud si vyrábíte vlastní půdní směs. | Řada growerů dává od vermikulitu ruce pryč, protože nejde o obnovitelný zdroj. Patří také k dražším složkám půdního mixu a při nadměrném používání může způsobit, že váš substrát pro samonakvétací odrůdy bude příliš vlhký, což je základem spousty potenciálních problémů, mezi které patří mimo jiné vznik plísní. |
Jaká je nejlepší půdní směs pro automaty?
Vzhledem k velkému množství různých typů doplňkových složek je obtížné specifikovat jedno jediné ideální složení půdy pro samonakvétací odrůdy konopí. Někteří pěstitelé mají rádi půdu s dostatečným množstvím pomalu se uvolňujících živin, která pokryje všechny požadavky rostliny – od zasazení samonakvétacího semínka až po sklizeň.
Pokud se vám výše popsaný přístup zamlouvá, doplňte do substrátu v pěstírně organické živiny s pomalým uvolňováním (např. BioTabs) a použijte velkou pěstební nádobu, která bude dobře dýchat. Jediné, co pak budete muset dělat, je pravidelně zalévat vodou. Najdou se i pěstitelé, kteří dávají přednost např. směsi kokosových vláken a lehké zeminy v poměru 1:1.
Takové směsi nabízejí vysokou míru provzdušnění kořenů, ale jsou chudší z hlediska obsažených živin. Hnojit pak musíte sami, a to buď prostřednictvím minerálních živin balených po lahvích, nebo organických živin s pomalým uvolňováním. Řada pěstitelů si kupuje hotové substráty v growshopech, někteří si míchají své vlastní půdní mixy.
Existuje celá plejáda různých způsobů, jak namíchat skvělou půdu pro samonakvétací konopí. Těžko soudit, jaký typ půdy by měl být ten nejlepší. Nezapomínejte na to, že kvalitní genetikou obdařené odrůdy by měly v pohodě zvládnout různorodé pěstební podmínky.
Typická základní domácí zemina pro samonakvétací odrůdy
Základní pěstební směs pro samonakvétací odrůdy lze levně vyrobit jednoduše smícháním 80 % substrátu ze supermarketu s 10 % kokosu a 10 % perlitu. Takový mix si jednoduše namíchate ručně v kbelíku a následně dejte do (nejlépe velkého) airpotu nebo pěstebního pytle z textilie a máte připravený základní kámen pro úspěšné pěstování samonakvétacích genetik.
Uvedené poměry samozřejmě nejsou nijak závazné – můžete přidat např. více kokosu s cílem vyrobit o něco lehčí půdní směs. Zkušenější zahradníci mohou půdu pro své samonakvétací kytky doplnit o prospěšné přísady, jako jsou mořské řasy, biouhel, netopýří guano, rybí/krevní/kostní živiny, dolomit, žížalí trus a tak dále.
Jak poznat, zda je vaše půda zdravá?
Pokud si půdu připravíte ručně podle osvědčeného receptu, budete mít vždy jistotu, že se jedná o zdravou směs. Stejně tak si můžete být jisti, když pravidelně kupujete hotový substrát určité značky, se kterou máte dobré zkušenosti. Pouhou vizuální kontrolou lze jen těžko ověřit, zda vám v dané půdě porostou zdravé nebo nezdravé rostliny.
Je pravdou, že zkušený pěstitel si dokáže udělat obecnou představu o kvalitě půdy už jen z jejího vzhledu a struktury. Nejlepším způsobem, jak posoudit kvalitu půdy, je však zkontrolovat její složení.
Známky zdravé půdy
Zdravá půda je lehká, vzdušná a má volnou strukturou. Obsahuje také dostatečné množství živin, které rostlině konopí vydrží až do sklizně. V půdě budou přítomny prospěšné bakterie, které ji zlepšují a nabízejí tak více živin k dispozici kořenům. Půda může obsahovat kokosové vlákno (nebo podobný materiál) pro optimální provzdušnění. Často se také používá perlit, vermikulit, korky a podobné doplňky. Jedním z nejvíce vypovídajících znaků zdravé půdy je vzhled rostlin. Ve zdravé půdě byste měli nad zemí vidět bujný, krásně zelený růst. Stejně důležité mít objemný kořenový bal pod zemí, kam už oko nevidí.
Známky nezdravé půdy
Špatné půdy směsi jsou často těžké a hutné se špatnou prodyšností. V takových podmínkách se kořenům nedaří, zejména pokud jsou konstantně podmáčené a mají málo kyslíku. Lety protřelí groweři vědí, že pokud se kořenům nedaří, projeví se to dříve nebo později i na nadzemní části rostliny.
Nekvalitní půdní mix mívá také nízký obsah některých minerálních látek, což může brzdit růst rostlin (a následně i výnos). Nekvalitní půdní směs pro samonakvétací variety mohou obsahovat larvy smutnic, které vás budou obtěžovat (nebo ještě hůře vaše rostliny).
Pokud už v pěstírně máte problémy se smutnicemi, zkuste se poohlédnout po půdní směsi, ve které nefiguruje žádné dřevo. Některé specializované půdní směsi neobsahují kousky dřeva a tím pádem by v nich neměly být ani smutnice. Dalším užitečným způsobem, jak zredukovat (i když ne nutně zcela eliminovat) škůdce, je použití doplňkového UVB světla v době květu.
Kombinujte nejlepší organickou půdu pro samonakvétačky s nejkvalitnějšími květináči. Větší může být i lepší!
Mnoho špičkových pěstitelů považuje za optimální volbu při pěstování samonakvétacích odrůd velký 30 až 50+ litrový airpot nebo stejně objemný plstěný pytel v kombinaci s kvalitní půdní směsí a organickými živinami s postupným uvolňováním.
Airpoty nebo textilní pytle umožňují dostatečné provzdušnění kořenů. Zvýšené okysličení kořenové zóny podporuje rychlejší růst kořenů a tím pádem i průbojnější růst nad zemí. Pokud se snažíte plně optimalizovat pěstování ze samonakvétacích semen, použijte nádobu na rostliny, jako je airpot nebo speciálně vyvinutý textilní pytel.
Produkty BioTabs s pomalým uvolňováním organických živin vám můžeme jen doporučit jakožto dlouhými lety pěstování prověřené přípravky. Pokud je vyzkoušíte, budete během pěstování muset přidávat pouze vodu.
Organické živiny s pomalým uvolňováním umožňují pěstiteli vyhnout se nástrahám a zpomalení růstu, což se často stává v důsledku jo-jo efektu mezi nedostatečným a přílišným hnojením klasickými tekutými minerálními hnojivy. Plně optimalizované pěstování samonakvétacích odrůd může být opravdu jednoduché a takzvaně blbuvzdorné!
Nejlepší půda pro samonakvétací odrůdy: Nejčastější dotazy a klíčové poznatky
Jak jsme si vysvětlili, neexistuje jedna jediná půdní směs, která by byla pro automaty nejvhodnější. Zdravou a kvalitní půdu pro samonakvétačky lze vytvořit z různých složek. Kvalitní semena samonakvétacích variet se solidní genetikou by měla dokázat prospívat v různých podmínkách a dobře růst i bez půdy (hydroponicky). Jedna rada, zejména pro méně zkušené pěstitele: nesnažte se připravit dokonalou půdu. Místo toho je užitečnější pamatovat na základní věci: Dobrá prodyšnost, dostatečné provzdušnění a kvalitní výživa. Pokud má půda (nebo jakékoli pěstební médium) všechny tyto vlastnosti, můžete se těšit na solidní růst.
Jaká půda pro autofloweringové odrůdy je nejlepší – kupovaná z obchodu nebo vyrobená svépomocí?
Mnoho obchodů (a online dodavatelů) nabízí pytle s hotovými substráty. Ty se pohybují v různých cenových relacích a s různými doplňky. Běžnými přísadami do klasických směsí jsou netopýří guano, žížalí trus, sušená krev, rybí a kostní moučka. Stejně tak minerály bohaté na vápník a hořčík, jako je dolomit. Pokud však dáváte přednost postupu „udělej si sám“, můžete si jakékoli doplňky přidat do svých vlastních půdních směsí snadno sami.
Jak nejlépe sázet semena samonakvétaček přímo do půdy?
Při výsadbě semen samonakvétacích odrůd přímo do půdy je ideální postup následující: umístěte je asi 10 mm pod povrch a dbejte na to, aby byla půda dostatečně vlhká a aby byl vlhký i povrch. Přes nádobu s klíčícím semínkem můžete na první dny dát průhlednou kuchyňskou fólii, čímž by se vám mělo podařit udržet klima nad povrchem optimálně vlhké; případně občas použijte rozprašovač. Po úplném vyklíčení semene kuchyňskou fólii odstraňte.
Jaká je nejlepší značka substrátů pro automaty?
Velmi neradi bychom zde doporučovali jednu konkrétní značku na úkor ostatních. Ve skutečnosti mnozí, kteří pěstují samonakvétací konopná semena, dosahují skvělých výsledků s celou řadou substrátů od spousty zavedených firem.
Kolik půdy potřebuje samonakvétací rostlina?
Kolik půdy potřebuje jedno semeno samonakvétací odrůdy? Automaty můžete v případě potřeby pěstovat v nádobě o objemu třeba jen 1 litr, ale neočekávejte pak velké rostliny nebo významné výnosy. Většina seriózních pěstitelů samonakvétaček považuje za minimum 15litrový airpot nebo plstěný pytel. Pro lepší, resp. objemnější sklizně se bude hodit větší nádoba – 30–50litrové květináče nejsou vůbec přehnané, pokud máte dostatek místa v pěstírně na větší rostliny a můžete si dovolit dodatečné náklady na více substrátu.
Jak dlouho klíčí semena samonakvétacích odrůd v půdě?
Většinou se setkáte s tím, že semena samonakvétacích strainů vyklíčí v půdě přibližně po 4 až 7 dnech. Občas však může klíčení semen trvat i několik týdnů. Semena konopí dávejte ideálně klíčit mezi dvěma vlhkými (ale ne vymáčenými) vatovými tampony. Jakmile semínka vyklíčí, můžete je umístit (klíčkem dolů) do předem připravených jamek v půdě.
Související:
Nejlepší způsob klíčení semen konopí, metoda navlhčeného vatového tamponu
Jaké jsou nejlepší živiny pro samonakvétačky v půdě?
Samonakvétací variety potřebují při růstu a kvetení stejné živiny jako klasické fotoperiodické odrůdy. To znamená, že můžete nadále aplikovat svou stávající / preferovanou značku hnojiv. Při pěstování samonakvétacích semen konopí nejsou tedy potřeba žádné speciální živiny ani přísady.
Jaká je nejlepší půda pro pěstování automatů v České republice?
Všichni pěstitelé v klimatu České republiky, kteří plánují pěstování indoor nebo outdoor, by měli respektovat stejné osvědčené zásady, pokud jde o složení a strukturu půdy. Snažte se vašim rostlinám připravit výživnou půdu s optimální strukturou a vyváženou schopností odvádět vodu a zároveň ji zadržovat.
Jaké jsou klíčové faktory, které je třeba sledovat, aby byla půda zdravá?
Nejlepší půda pro samonakvétací konopí by měla obsahovat dostatek živin pro růst a kvetení. Musí být také pravidelně vlhká, ale zároveň dobře odvádět vodu.
Průvodce půdou pro samonakvétací rostliny – je takzvaná živá půda vhodná pro samonakvétací konopí?
Některé obchody prodávají živou půdu (living soil), někdy nazývanou super půda (super soil). Ta bývá často dražší a je vyrobena ekologicky s obsahem prospěšných bakterií, mykorhizy atd. Pokud byla tato půda dobře připravena, bude stejně dobrá jako ta, kterou jste si vyrobili doma. Jiná otázka je, zda ta v obchodě stojí za ty peníze!
Lze pěstovat automaty v zemi?
Ano, konopí úspěšně rostlo ve volné přírodě ještě před příchodem člověka. V mnoha částech světa konopí stále roste přirozeně bez zásahu člověka.